Okres wakacyjny to czas, gdy podróżujemy całymi rodzinami. Dlatego też warto znać zasady, jakie obowiązują podczas przewożenia dzieci samochodem. Nasz mały poradnik pomoże Ci uporządkować wiedzę na temat. Podpowiemy, jak bezpiecznie przewozić dzieci w aucie.

Każdy rodzic dba o bezpieczeństwo i zdrowie swoich dzieci. Dlatego też robimy co w naszej mocy, by w aucie były one chronione. Zadanie to zdecydowanie ułatwiają nowoczesne rozwiązania techniczne, takie jak foteliki samochodowe, czy też poduszki powietrzne.

 

Jak przewozić dzieci – co mówią przepisy

Polskie prawo wymaga od rodziców przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Mali pasażerowie od pierwszych dni życia aż do uzyskania wzrostu 150 cm muszą podróżować w foteliku dziecięcym. Zwiększa to ich bezpieczeństwo i chroni rodziców przed karami. Dziecko musi siedzieć w foteliku samochodowym dostosowanym do jego anatomii. Przepisy dla producentów tych akcesoriów oznaczają górny limit wagowy dla fotelików samochodowych do 36 kg. Ostatnio wprowadzono również modele, które pozwalają przewozić dzieci ważące do 50 kg.

Wielu rodziców stosuje podkładki, jakie można znaleźć w sklepach z artykułami dla dzieci. Produkt taki kosztuje kilkanaście złotych i zgodnie z polskim prawem dzieci mogą z niego korzystać zamiast fotelika samochodowego, gdy ich wzrost przekracza 130 cm. Wielu specjalistów twierdzi, że produkt ten nie ma żadnych innych zalet poza bardzo niską ceną.

Podkładka nie chroni małych pasażerów podczas jazdy. Nie jest wyposażona w materiał zakrywający jego ciało i głowę. Nie ma co ukrywać, podkładka nie jest odpowiednim produktem, nawet na krótkie trasy. Po prostu stawia dziecko nieco wyżej, ułatwiające zapinanie pasów. Jednak podkładka nie chroni tak dobrze i kompleksowo jak odpowiednio dobrany fotelik. Oczywiście, aby był skuteczny, musi on posiadać odpowiednie atesty oraz być dopuszczony do sprzedaży na terenie naszego kraju.

Dziecko powinno być przewożone na tylnej kanapie, bez względu na jego wiek. Najbezpieczniejszym miejscem jest środkowa jej część. Jeśli dziecko wymaga przewożenia na przednim fotelu, wtedy, jeżeli fotelik jest ustawiony tyłem do kierunku jazdy, należy wyłączyć poduszkę powietrzną pasażera.

 

Jak przewozić dzieci – czego robić nie wolno

w czasie kontroli drogowej policjant kontroluje nie tylko czy dziecko przewożone jest w foteliku, ale także czy jest zapięte pasami. Rodzic prowadzący pojazd otrzyma mandat, gdy dziecko poniżej 150 cm wzrostu podróżuje bez fotelika lub siedzi w nim bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Nie wolno także przewozić dziecka na kolanach lub w foteliku widocznie dla niego za małym.

Wszystkie te wykroczenia są karane mandatem. Od stycznia 2022 r. policja nałoży karę 300 zł za przewóz dziecka bez fotelika. To samo za podróżowanie dziecka na przednim siedzeniu pasażera, na którym znajduje się poduszka powietrzna. Policja nałoży również karę w wysokości 300 zł na kierowców, którzy przewożą dziecko w foteliku zamontowanym niezgodnie z zaleceniami producenta.

 

Jak bezpiecznie przewozić dzieci w aucie. Podsumowanie.

Bezpieczne przewożenie dziecka nie wymaga zbyt wiele zachodu. Tak samo, jak ubezpieczenie samochodu w LINK4. Polisy takie jak OC, AC czy też assistance, możesz łatwo zakupić przez Internet. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4. Z pewnością znajdziesz u nas interesujące Cię produkty. Nie czekaj, odwiedź naszą stronę już dzisiaj!

Materiał powstał we współpracy z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Komentarze Disqus (0)

tataidziecko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj