Jesteś strażnikiem, nauczycielem, przewodnikiem i jeszcze każdą postacią, która wpływa na rozwój swojego dziecka, dbasz o jego bezpieczeństwo, starasz się chronić je i zawsze bronić, gdy ma mniejsze i większe problemy. To wszystko kumuluje się w osobie jednego lub dwóch rodziców i czasami po prostu nie masz siły i chciałbyś zrobić sobie wakacje od dzieci lub zwyczajnie odpocząć, zostawiając je same na godzinkę lub dwie. Jest na to dobry sposób, a nawet kilka i nie są ani niezdrowe, ani niebezpieczne!

 

Rodzic też człowiek i również potrzebuje odpocząć

Jeżeli jesteś rodzicem, który żyje na pełnych obrotach przez cały dzień, budzi się przez szóstą rano i chodzi spać po północy, to z pewnością w piątek myślisz sobie: „jutro sobota, odeśpię, odpocznę, będę miał chwilę dla siebie!”. A jak wygląda rzeczywistość? Sprzątanie, zakupy, śniadanie, obiad, kolacja, a może jeszcze wyjście z dziećmi na rower, rolki lub na długi spacer do parku i na plac zabaw.

Pobudka o szóstej lub jeżeli masz szczęście o siódmej rano i od razu: „tato, tato co robimy!” albo „mamo, mamo jestem głodna/y”. Znasz pewnie ten scenariusz bardzo dobrze! Co wtedy robisz? Prawdopodobnie zrywasz się z łóżka i lecisz spełnić dzieci prośby i żądania, bo one chcą, są głodne, nie są samodzielne i muszą dostać od razu to, czego chcą, bo tak to już z tymi dziećmi jest. Jednak, gdyby tak po prostu można było poczekać i pozwolić rodzicom odpocząć?

Myślisz, że jesteś w stanie w weekend wypocząć, nie przejmując się dziećmi przynajmniej raz na jakiś czas? Oczywiście, że tak! Wystarczy trochę wyobraźni, chęci i przygotowania, a Twoje dzieci prawdopodobnie dadzą Ci spokój, a Ty będziesz mógł wypocząć. Wyobraź sobie, że istnieje kilka ciekawych sposób na to, aby rano Twoje dzieci miały fajne zajęcie w swoim pokoju, a nawet nie marudziły Ci, że chcą jeść i czekają na śniadanie! Chcesz wiedzieć jakie? Zobacz!

P. S. Oczywiście nie musisz brać moich pomysłów na poważnie, ponieważ najlepiej znasz swoje dziecko i jego możliwości, dlatego jeżeli moje pomysły będą dla Ciebie zbyt trudne lub Twój maluch jest na tyle mały, aby móc je zastosować, nie przejmuj się tym, prawdopodobnie wrócisz do nich, gdy Twoje dziecko będzie nieco starsze i bardziej samodzielne. Nie zrozum mnie źle, to nie są pomysły na to, aby pozbywać się dziecka codziennie czy co weekend. Czasami są po prostu takie dni, kiedy jest naprawdę kiepsko, a Ty bardzo potrzebujesz dłużej pospać i wypocząć. 

 

Kilka pomysłów jak pozbyć się dzieci z samego rana i pospać trochę dłużej

Jeżeli Twoje dzieci każdego ranka w sobotę i niedzielę męczą Ci gitarę, a Ty potrzebujesz ciszy, spokoju i trochę więcej snu, zastosuj kilka ciekawych patentów, które pozwolą Ci raz na jakiś czas uwolnić się od Twoich pociech i pospać nieco dłużej!

1. Zrób dzieciom wieczorem śniadanie, aby nie robić go rano!

Masz problem z robieniem porannego śniadania w każdy weekend i potrzebujesz dłużej pospać? Zrób dzieciom zabawne i kreatywne śniadanie wieczorem i zostaw pod przykryciem. Wyciśnij świeży sok pomarańczowy lub zrób shake albo smoothie owocowe i zostaw w lodówce. Jeżeli Twoje dziecko ma minimum 5 lat, z pewnością nie będzie miało problemu z wyciągnięciem napoju z lodówki i zjedzenia swojego śniadania.

A jeżeli nie masz pomysłu na dobre śniadanie i nie bardzo potrafisz zrobić coś kreatywnego, kup dobre płatki śniadaniowe, najlepiej te czekoladowe lub z owocami i napisz swojemu dziecku karteczkę, że na stole ma miseczkę z płatkami, niech wleje do nich mleko i zje śniadanie, bo Ty dzisiaj masz dzień wolnego i chcesz dłużej pospać. Myślisz, że Twoje dziecko sobie nie poradzi? Zdziwiłbyś się!

Jeśli Twoje dziecko nie potrafi jeszcze przeczytać i zostawienie karteczki, to niezbyt dobry pomysł, możesz spokojnie porozmawiać ze swoim maluchem, że zostawisz wszystko, co potrzebne do zrobienia śniadania lub po prostu dziecko będzie miało śniadanie zrobione pod przykryciem. Jeżeli połączysz ten pomysł z którymś z poniższych zadań z nagrodami, z pewnością zyskasz cały poranek dla siebie!

2. Zostaw dzieciakom plastelinę i zrób mały konkurs z nagrodami!

Wszystkie dzieci lubią lepić z plasteliny. Szczególnie wtedy, gdy mogą wygrać nagrody. Dlatego zostaw swoim dzieciakom dużo plasteliny i pozwól im ulepić coś ciekawego. Możesz sam określić co dzieci mają zrobić z plasteliny, aby otrzymać nagrodę. Napisz karteczkę, że najlepsza praca będzie nagrodzona, ale za drugie miejsce również będzie nagroda. Dzieci lubią rywalizację, więc będą starały się zrobić najlepszą pracę, ale na sam koniec powinny dostać równoważną nagrodę za zrobienie prac.

Jeżeli Twój maluch nie potrafi czytać, po prostu porozmawiaj z nim wieczorem i przygotujcie plastelinę. Ile możesz dzięki temu zyskać czasu? Wszystko zależy od tego, ile zapewnisz dzieciom plasteliny i jaką pracę wymyślisz do wykonania, ale sądzę, że spokojnie Twoje dzieciaki spędzą przy plastelinie godzinkę lub dwie, aby zrobić coś dodatkowego.

3. Rozłóż na podłodze klocki Lego i zaoferuj nagrodę za wykonanie budowli!

Każde dziecko kocha Lego i z pewnością Twoje również. Jeżeli wysypiesz trochę ich na podłodze i zostawisz karteczkę z zadaniem i możliwą nagrodą do wygrania, to możesz liczyć na to, że zyskasz godzinę lub dwie na tym, że Twój maluch będzie starać się, aby zrobić fajną budowlę z klocków lub statek czy samolot. Ważne jest, aby Twoje zadanie polegało na tym, by dziecko wykorzystało do zrobienia modelu możliwie jak najwięcej klocków.

Jeżeli Twoje dziecko nie potrafi czytać, porozmawiaj z maluchem wieczorem. Przygotujcie razem klocki Lego lub nawet wysypcie je na dywan obok łóżka, aby dziecko mogło wstać rano by zabrać się za układanie. Pozwoli Ci to na dłuższy sen i spokojny odpoczynek nawet jeśli wcześniej się obudzisz, bo Twoje dziecko w drugim pokoju będzie walczyło o nagrodę.

4. Kup dziecku puzzle z ulubionymi bohaterami i zaproponuj ich ułożenie, za które otrzyma nagrodę

Wiem, że zawsze piszę o nagrodach, ale małe dzieci muszą je otrzymywać, ponieważ lepiej jest zaakceptować pewne wytyczne, prośby czy nawet obowiązki, jeśli otrzyma się za to nagrodę. Dlatego układanie puzzli z ulubionymi bohaterami z bajek czy filmów w ramach konkursu, jest również dobrym pomysłem, ponieważ Twoje dziecko uczy się nie tylko spostrzegawczości, ale również będzie potrafiło logicznie składać pasujące obrazki.

Puzzle są bardzo dobre na pamięć i koncentrację, również dla osób starszych, którym rekomenduje się układanie puzzli i rozwiązywanie matematycznych zagadek. Twoje dziecko będzie miało szansę dobrze się bawić i układać ciekawe wzory, które bardzo lubi.

5. Zrób dzieciom namiot z kocy lub tajną bazę

Wyobraź sobie, że każde dziecko uwielbia namioty, bazy i inne budowle wykonane z tego, co masz w domu. W tym przypadku wystarczą koce, poduszki i Twoja wyobraźnia. Jeżeli nie chcesz tego robić samemu, zapytaj swoje dzieciaki czy nie chcą spać dzisiaj w namiocie. Moje córki uwielbiają ten motyw i zawsze, ale to zawsze później bawią się w nim pół dnia, a w mieszkaniu jest cicho, jakby nie było dzieci. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko przenosi swoje łóżko do namiotu i śpi w nim ze swoimi maskotkami i po przebudzeniu nie przychodzi do Ciebie, tylko bawi się na całego w swoim namiocie. Fajnie prawda?

Uwielbiam z moimi córkami robić namiot między ich łóżkiem, a meblami. Zawsze zabieramy mamie klamerki i wykorzystujemy czasami również gumki do włosów, aby zespolić niektóre części namiotu. Gdy tylko rozwiesimy duże koce na całej powierzchni, tworzy się ogromna baza, do której moje córki przynoszą wszystko, nawet śniadanie i jedzą tam, bawią się zabawkami, a nawet urządzają popołudniową drzemkę i oczywiście potrafią czasami 2-3 dni spać w namiocie w pokoju, nie rozkładając w ogóle swojego łóżka!

6. Naklej dzieciom na ścianie tablicę z rolki i pozwól rysować kredą

Już wcześniej pisałem o tym pomyśle, ale napiszę raz jeszcze – tablica z rolki zapewni Twojemu dziecku dobrą zabawę. Odkąd moje córki mają swoje miejsce na rysowanie kredą, często z niego korzystają. Dość tania inwestycja z Allegro, która przyczyniła się do zajęcia dzieci na kilka chwil przed tablicą, a dla mnie to dodatkowa okazja, aby zaproponować konkurs rysowania z nagrodami. Gdy Twój maluch zobaczy nad ranem tablicę na ścianie i pudełko kredy, z pewnością wykorzysta ten fakt, aby narysować coś fajnego.

 

Dlaczego nie wymieniłem tableta, smartfona i oglądania bajek?

Przyczyna jest bardzo prosta i mam nadzieję wiadoma dla każdego rodzica. Wszystkie elektroniczne urządzenia powinny być zawsze włączane pod okiem dorosłego, ponieważ pozostawienie dziecka z tabletem, smartfonem czy przed telewizorem na dłużej wcale nie jest dobre dla jego zdrowia i rozwoju. Zostawienie dzieci z elektroniką jest również nieodpowiedzialne. Wiem, że czasami mogłoby się to wydawać dobrym sposobem na spokój i wyłuskanie godziny dla siebie, ale gapienie się w ekran nie jest wyborem, który sam bym stosował, ponieważ szanuję wzrok swoich dzieci.

Nie zrozum mnie źle, moje córki oglądają bajki czasami nawet przez ponad godzinę. Gdy w weekend robimy domowe kino i popcorn. Siadamy wszyscy na kanapie, zajadamy się popcornem i oglądamy długometrażowe bajki. Nie widzę w tym nic złego. Jednak jest to różnica, ponieważ angażuję się w to, co robi i ogląda moje dziecko. Oglądam razem z córkami, ekscytuję się z nimi i śmieję oraz przytulam, gdy główny bohater ma problem albo zły charakter robi coś złego, a dziewczyny się boją lub płaczą, że coś się stanie niedobrego.

Osobiście wolę, gdy moje córki oglądają bajki i używają urządzeń elektronicznych pod moim nadzorem i przez odpowiedni do ich wieku czas, dlatego nie zostawiłbym tableta czy komputera w pokoju mojego dziecka, aby zyskać trochę czasu i posiedzieć w spokoju. Wiem, że byłby to najprawdopodobniej najefektywniejszy sposób, aby zająć dzieci, ale nie uznaję go za dobry. Podobnie jak nie uważam, że dziecko powinno mieć w swoim pokoju własny telewizor, ponieważ oglądanie bajek, kiedy dziecko ma na to ochotę, nie powinno mieć miejsca, szczególnie w wieku do 6 czy 8 lat.

Dzieci potrzebują ruchu, wykorzystywania własnej wyobraźni oraz umiejętności manualnych, a nie ruchomych obrazów. Dlatego moje córki oglądają bajki najczęściej po wykonaniu jakichś czynności, aby była to pewnego rodzaju nagroda np. rano, gdy ubiorą się i umyją zęby na tyle szybko, aby mieć jeszcze te 10-15 minut przed wyjściem, mogą obejrzeć dowolną bajkę, następnie ubieramy się i wychodzimy do szkoły. Bardzo fajny układ, który dodatkowo pozwala moim córkom mieścić się w wyznaczonym czasie.

Dzieci nie mają poczucia upływającego czasu, więc jest to dla nich pewnego rodzaju rutyna, nauka obowiązków, które powinny być najpierw spełnione, aby móc w spokoju cieszyć się nagrodą. Myślę, że to bardzo fajny i prosty sposób, aby móc w dziecku zaszczepić pewnego rodzaju rutynowe zadania i pewną dozę nauki samodzielności, zanim będzie mogło bawić się bez żadnego problemu i nudzenia rodziców, że trzeba jeszcze coś zrobić.

Tyle ode mnie. Jeżeli masz jakieś ciekawe pomysły na uwolnienie się od dzieci w domu, aby zyskać chwilę wolnego czasu, napisz proszę je w komentarzu. Z pewnością przydadzą się innym. Każdy ma swoje sposoby na radzenie sobie z młodzieżą i nie zawsze mamy siłę, aby sprostać w rodzicielstwie, dlatego gdy boli nas głowa, jesteśmy zmęczeni i nie wyspani albo już którąś godzinę dzieci szaleją po mieszkaniu, a za oknem ulewa albo śnieżyca i nie bardzo jest, jak wyjść z domu, na pewno ciekawe patenty na zajęcie dzieci będą na wagę złota!

Komentarze Disqus (0)

tataidziecko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj