Reklamy przekonują, że Twoje dziecko powinno mieć smartfon albo nową grę na konsolę. Naucz dziecko myśleć, a nie klikać


 

Tak wiele reklam powstało, że najlepszym prezentem dla dziecka jest to, co wyręczy jego myślenie i sprowadzi ruchy mózgu do klikania. Na tym polega cała idea. Ja wiem, gry rozwijają wyobraźnię oraz pracę półkul mózgowych. Zgadzam się z tym w pełni. Powstała nawet nauka, która bada wpływ gier komputerowych na rozwój społeczeństwa oraz jego behawioryzm, a w szczególności specjaliści badają wpływ gier na dzieci. W porządku. Nie twierdzę, że gry są złe.

Jest wiele edukacyjnych, z których kilkulatek mógłby skorzystać. Nastolatek woli oczywiście coś, co będzie rozrywką, sport, strzelanki albo jakieś gry fantastyczne. I to jest w porządku. Warto się jednak zastanowić nad tym, aby spróbować zaszczepić naszym dzieciom bakcyla gry w planszówki. Jest tak wiele tytułów, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a dzieci tylko skorzystają na tym, że będą mogły spędzić czas z rodzicami.

 


Planszówka lepsza, chociaż nie jest wcale tańsza


 

O planszówkach jeszcze napiszę i z pewnością zrecenzuję niejedną z nich, bo mamy ich w domu kilka, no może kilkanaście. Kto by liczył… W każdym razie muszę przyznać, że w tej chwili gdy mamy ochotę albo bardziej gdy córki śpią, od czasu do czasu zasiadamy, żeby pograć w planszóweczkę. Naszymi ulubionymi były od zawsze Scrabble i Pędzące Żółwie. Do tego doszedł jeszcze Pan Listonosz Express. Ja osobiście lubię zasiąść do samotnika, czyli karcianą wersję Władcy Pierścieni.

Nasze córki są jeszcze za małe na gry planszowe. Niestety nie możemy z nimi w nic pograć. Aleksandra co prawda jest już w takim wieku, że układa sama puzzle albo buduje pewne rzeczy, jednak wyjaśnienie jej zasad gry raczej by nie wyszło, a domino traktuje jako klocki do układania. Czekam jednak na czas, gdy będę mógł zasiąść do najprostszej gry z moją córką i rozkoszując się czasem spędzonym w jej towarzystwie, uczyć ją logicznego myślenia bez patrzenia się w monitor i całej dezorientacji, którą przynosi ze sobą.

W porządku, chciałem dowieść, że gry planszowe są fajniejsze i lepsze od gier komputerowych. Wiem, że pod względem interakcji i tak dalej, komputerówki z pewnością stoją na najwyższym poziomie, a producenci prześcigają się w tworzeniu coraz nowszych i ciekawszych tytułów. Nie inaczej sprawa ma się, jeżeli przyjrzymy się grom planszowym. To już nie tylko dwa wydawnictwa zajmują się drukiem gier. Obecnie istnieje wiele firm, które wprowadzają na rynek nowe, ciekawe tytuły. A jak to wygląda cenowo?

Przeciętnie, nowa gra komputerowa kosztuje średnio od 100 – 200 zł, w zależności od tego jaka firma wydała grę oraz jaki to tytuł. Oczywiście starsze gry można kupić w różnych cenach. W marketach już od 10 zł za grę. Jednak są to tytuły oczywiście przestarzałe, które przeleżały w magazynach długie lata. Cena gier planszowych rozpoczyna się od 20 – 30 zł i sięga nawet 400 zł, w zależności od tego, w jakie tytuły lubimy grać. Z pewnością najdroższe są duże gry, rozbudowane i stworzone z liczną armią figurek imitujących bohaterów, w których mamy się wcielić. Jednak tego typu gry są zazwyczaj dla nastolatków, ponieważ wymagają dużych umiejętności zarówno logicznego myślenia i zawierają bardzo dużo elementów taktycznych.

Nie przerażając jednak mogę śmiało powiedzieć, że gry zarówno dla dzieci, jak i dorosłych oraz całych rodzin można spokojnie kupić do 50 zł nie tylko na aukcjach, ale również w księgarniach internetowych, które często robią przeceny. Poza tym zawsze można kupić używaną grę, bo niektóre są w naprawdę dobrym stanie.

 


Graj na planszy. Skupisz się na ciszy i zabawie z bliskimi


 

Gry komputerowe są świetne. Grafika powala, a możliwość gry online sprawia, że możemy zagrać z ludźmi z całego świata. Wiem, sam czasami zatapiam się w wirtualnej rzeczywistości. Chociaż teraz już sporadycznie gram tylko w symulator piłki nożnej, to jeszcze kilka lat temu ogrywałem wiele różnych tytułów, również w sieci ze znajomymi i nieznajomymi. Przyznam się szczerze, patrząc teraz z perspektywy pewnej dojrzałości, że można oczywiście przesiadywać godzinami przed komputerem nad grami komputerowymi. Tylko po co? Nie lepiej zaprosić znajomych do domu, wyciągnąć grę planszową i tworząc wesoły klimat zatopić się w rozgrywce na przykład w jakiejś grze imprezowej?

Cieszę się z tego, że coraz więcej ludzi docenia gry planszowe. Powstają nowe strony internetowe, na których jest wiele recenzji oraz video recenzji różnorodnych gier, dzięki czemu przez kupnem można sprawdzić dany tytuł.

 


Tytuły gier planszowych godne polecenia


 

Mam swoją listę gier, które chętnie poleciłbym oczywiście samym rodzicom. Jeżeli chodzi o dzieci, to jest kilka ciekawych tytułów. A więc do rzeczy…
Rodzicom poleciłbym takie tytuły jak:

– Scrabble
– Pędzące Żółwie
– Koza, Wilk i Kapusta
– Kolejka
– Pędź do celu w PRL-u
– Pan Listonosz Express

Dla samotników polecam oczywiście:

– Władca Pierścieni – Gra karciana LCG
– Horror w Arkham
– Ghost Stories

oraz wiele innych dla jednego gracza, których sam nie ogrywałem lub nie widziałem, a można usiąść w ciszy, np. gdy cała rodzina śpi, i zagrać partyjkę.

Natomiast w większym gronie znajomych:

– Party Alias
– Słowostwory
– Czarne Historie

Gdybym miał polecić jakieś ciekawe gry dla rodziców z dziećmi starszymi to z pewnością;

– Pędzące Żółwie
– Szalone małpy
– Chińczyk
– Grzybobranie
– Jenga
– Potwory do szafy

oraz wszystkie gry losowe z łatwymi zasadami, które pozwolą rozpocząć dziecku przygodę z grami planszowymi. Gry, które będą wymagały od samego początku główkowania i nie będą posiadały elementu losowego, staną się monotonne i nudne, a tym samym zbyt skomplikowane.

No i w końcu najmłodsi gracze. Dla rodziców z małymi dziećmi, które już kojarzą kolory, kształty oraz potrafią dopasowywać pewne elementy, polecam oczywiście puzzle różnego rodzaju, duże i nie więcej niż 15 elementów i dosyć duże, aby nasze dziecko fajnie się bawiło z dużymi elementami. Do tego oczywiście wszystkie obrazkowe zabawy, które pozwalają dopasowywać np. zwierzątka z jedzeniem, które lubią jeść lub inne tego typu obrazki. No i oczywiście wszystkie te, które działają na pamięć, odkrywane w taki sposób, aby dziecko zapamiętało obrazki i potrafiło odkryć dwa identyczne.

Jest oczywiście wiele tytułów gier, w które nie grałem. Widziałem jedynie recenzje i wiem, że są naprawdę świetne. Tak naprawdę sami powinniśmy odkryć swoje ulubione tytuły zarówno sami, jak i z naszymi dziećmi. To właśnie one pokażą nam jakie gry są dla nich dobre i zachęcające do rozgrywki, a jeśli jakaś gra im nie będzie odpowiadała lub po prostu będzie dla nich męcząca, to oznacza tylko tyle, że powinniśmy ją odłożyć na później i wrócić, gdy dziecko będzie na tyle duże, aby bez problemu zrozumieć i zagrać z nami.

 


Zrób to sam


 

Nie będę ukrywał, że już jako nastolatek próbowałem stworzyć własną grę planszową, która miałaby zachwycić cały świat. To było jedno z moich marzeń, które mam nadzieję jeszcze kiedyś się ziści. O tworzeniu własnych gier planszowych napiszę szerzej kiedy indziej, ale chciałbym Was zachęcić do drukowania swoich, unikalnych produkcji. Nie dlatego, że gry są bardzo drogie, ale dlatego, że w każdej dziedzinie ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia.

Jeżeli więc będziemy chcieli stworzyć np. grę, w której nasze dziecko będzie biegało po planszy swoim pionkiem np. zrobionym ze swojego zdjęcia i będzie zdobywało jakieś przedmioty np. zbierało grzybki w lesie albo kasztany, to zróbmy to. Będzie świetnie. Jest tak wiele obrazków w internecie, które można po prostu sobie wydrukować, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego…

Bardzo prosimy o ocenę

Wrzuć swoje zdanie

Drogi czytelniku, jeżeli podobał Ci się nasz wpis, oceń go lub zostaw komentarz. Jesteśmy wdzięczni za każdą Twoją obecność oraz aktywność na naszym blogu.

Sending
User Review
5 (1 vote)