Od pewnego czasu Aleksandra tworzy abstrakcje z kresek i kropek. Zaczęło się rysowanie na czym popadnie. Dosłownie


Od jakiegoś czasu moje dziecko zaczęło się interesować długopisami, pisakami oraz wszelkim narzędziem piśmienniczym. Już nie myśli o tym, żeby wkładać je do buzi, ale używać zgodnie z prawidłowym przeznaczeniem wyżej wymienionych przedmiotów. Coś w stylu: “Dajcie mi przestrzeń, a wypełnię jej każdy centymetr kwadratowy swoją wyobraźnią”. Tak to mniej więcej w tej chwili wygląda. I to jest ok, póki kartka papieru jest biała lub można na niej jeszcze znaleźć miejsce do pokrycia. W przeciwnym wypadku kochani rodzice wasza pociecha pokaże wam jak przedstawia się kreatywność w rysowaniu.

Rysowanie jest fajne, zapewnijmy dziecku warunki, a będzie się dobrze bawiło. Dziecko, które zaczyna rysować po prostu interesuje się każdą, dostępną przestrzenią. Nie wie, że do rysowania używa się kartek papieru. Nie ma tej świadomości, a wszelkie poprawianie jego kreatywnych działań odbiera wyłącznie jako ograniczanie swoich możliwości.

 


Nie krzyczmy, nie karćmy, dziecko nauczy się z czasem gdzie może rysować, ale do tego potrzeba cierpliwości


Dziecko nie ma od samego początku swojej drogi z rysowaniem świadomości, że nie wolno mu rysować po wszystkim co znajduje się w zasięgu jego wzroku. A musimy wiedzieć, że dosłownie wszystko może posłużyć za płótno i kartkę papieru, bez względu jak niedorzeczne wydawałoby się rysowanie po różnych przedmiotach. Musimy pamiętać, że dziecko to nie osoba dorosła. Wyobraźnia naszych pociech działa zupełnie inaczej niż nasza własna, ograniczona i przytłumiona przez rzeczywistość, która nakłada na nasze zachowanie pewną powściągliwość w działaniu. Dzieci użyją każdego przedmiotu do wyrażenia swojej ekspresji, bez względu na to czy to jest przedmiot kosztowny czy może wyciągnięty z kosza na śmieci. Uwierzcie mi. Przeżyłem to nie raz.

Jak to wyglądało u nas? No cóż, dla Aleksandry nie miało znaczenia czy podłoga lub ściana się zmyje, a laptop mamy, który akurat leżał na łóżku zamknięty, jest dość kosztownym urządzeniem elektronicznym. Smartfon taty też jest niezłym narzędziem do pokolorowania, jednak po szybce kredka się śliska, więc dała sobie spokój. Jednak bluza lub pokrycie fotela są idealnymi płótnami dla kredki. Nie prawda? Jasne, że tak. Blat biurka tatusia? No jasne, że jest świetnym miejscem do mazania kredkami. Jeżeli nie najlepszym. Szkoda tylko, że akwarium jest ze szkła bo kredki niechętnie po nim rysują, a szkoda bo to taka ładna tablica. Do tego oczywiście dochodzą jeszcze zamknięte drzwi. Tak stabilny przedmiot, do tego biały, nie może nie zostać pokolorowany kredkami, bo byłoby to przeoczenie nie do pomyślenia.

Niestety prawda jest taka, że czasami nie da się dziecka upilnować, a zdarza się również tak, że nasz mały artysta zwyczajnie zrobi nam na złość i wyrysuje co będzie chciał. Nie zrażajmy się tym. Każdy kto chciał mieć dziecko, musi się liczyć czasami ze stratami. Nie ma bowiem dziecka, które czegoś nie zbroi lub nie zrobi nam po złości, żeby pokazać, iż również ma w domu coś do powiedzenia. Pytanie czy ewentualne straty są naprawdę tak ważne, aby zapewnić dziecku stres i poczucie winy swoimi pretensjami i krzykiem? Każdy myślę powinien się nad tym zastanowić bo miłość dziecka szczęśliwego jest bezcenna, reszta to tylko rzeczy, które ktoś dla nas produkuje za pieniądze. A jeżeli już bardzo nam zależy na tabletach, smartfonach i laptopach, chowajmy je, układajmy ponad możliwości sięgnięcia ich przez naszego, małego rysownika, a wszyscy będą zadowoleni. Bo pamiętajmy, że to nie dziecka wina, że jest kreatywne, a nasza, że nie pomyśleliśmy nad tym, co małe dziecko może zrobić z tym co leży pod jego ręką. W końcu noży również nie zostawiamy pod ręką małego dziecka, ani igieł czy innych rzeczy, dzięki którym dziecko może zrobić sobie krzywdę. Myślmy więc na każdym etapie jego rozwoju.

 


Unikanie ewentualnych szkód bez konieczności ograniczania kreatywności dziecka


Są pewne sposoby działania, dzięki którym możemy zapewnić dziecku naprawdę dobrą zabawę, a jednocześnie uczyć naszą pociechę, że najlepszym przedmiotem do pokolorowania jest kartka papieru. Możemy również wyznaczyć pewne miejsca, w których dziecko będzie mogło rysować. Ok. Wszystko fajnie, tylko jak zapobiegać ograniczaniu kreatywności naszego szkraba, skoro chciałby wymalować nam cały dom? To już indywidualne zadanie dla każdego rodzica. Konieczne jest spędzanie czasu z dzieckiem podczas rysowania, a najlepiej rysowanie razem z nim. Musimy pokazywać dziecku po czym sami rysujemy i jak fajne jest rysowanie w wyznaczonych miejscach. Obszarach, które są tylko jego własnością, które jest tylko dla naszej pociechy.

Nie możemy zostawiać dziecko samemu sobie. Powinniśmy uczestniczyć aktywnie podczas rysowania. Podpowiadać dziecku co mogłoby narysować i jak to wygląda, a czasami narysować dziecku, żeby mogło sobie pokolorować, jeżeli jeszcze nie potrafi samo narysować czegoś lub sprawia mu trudność stworzenie słoneczka, domku lub samochodu. To w jaki sposób nasz mały rysownik będzie kształtować swoją wiedzę na temat rysowanych przedmiotów, zależy od nas samych. To my powinniśmy być mu przewodnikiem i nauczycielem. Pamiętajmy o tym zawsze, nawet gdy nie mamy za dużo czasu. Ilość miejsca podczas dnia,jaką przeznaczymy dla naszej pociechy, jest najważniejszą rzeczą na świecie.

Musimy również pamiętać o tym, że dziecko trzymając kredki, ćwiczy rączki. Nauka rysowania sprawia, że zarówno motoryka jak i dokładność wykorzystywania palców poprawia się z każdym narysowanym arcydziełem. Miejmy to na uwadze bo dzięki rysowaniu nasza pociecha szybciej nauczy się prawidłowo trzymać sztućce, jeść pewnie, bez konieczności przesadnej ingerencji rodziców w posiłek.

A tak na koniec tylko dodam, że do tej pory odnajduję na podłodze, drzwiach lub biurku kreski pomarańczowej lub czerwonej kredki. Patrzę na nie i tak sobie myślę: “Zmazać? Nie zmazać? A może jednak zostawić i podpisać: “Aleksi, byłam tu”

Oceń ten wpis
5

Podobało Ci się?

Jeżeli odnalazłeś w naszym wpisie ciekawe informacje, oceń nasze starania. Będziemy wdzięczni za Twoje zdanie.

Sending
User Review
5 (1 vote)