Dlaczego piszę blog o wychowaniu dzieci?

Tata i dziecko to połączenie bloga parentingowego zapracowanego taty o wychowaniu dzieci i moich przemyśleń na temat rodzicielstwa. Tak naprawdę to również połączenie, którego nigdy nie potrafiłem sobie wyobrazić jako singiel. Rola taty i jednocześnie odpowiedzialnego rodzica, spadła na mnie bardzo dynamicznie.

Można powiedzieć, że tuż po zaręczynach z moją żoną i rzuciła mnie na ziemię, spływając po mojej głowie i barkach, niczym wzburzony wodospad. Nigdy nie spodziewałem się, że mogę być kiedykolwiek tatą. Nie myślałem o tym nawet mając ukończone 30 lat. Myślę, że facet nigdy nie będzie do końca gotowy. Zwyczajnie trzeba wejść głęboko pod wodę, zanurzyć się mimowolnie, a złapanie oddechu przyjdzie każdemu, prawdziwemu facetowi naturalnie, gdy jego kobieta powie: „Kochanie. Jestem w ciąży”.

Czy można przygotować się do wychowania dzieci, by być tatą?

Zawsze myślałem, że do bycia rodzicem, trzeba się specjalnie przygotować i zawsze wiedzieć, co należy zrobić. Otóż nic bardziej mylnego. Można się do rodzicielstwa przygotowywać przez wiele lat. Można tworzyć scenariusze, malować dziecięce pokoje, kupować zabawki i inne gadżety dla dziecka. Nigdy jednak nie będziemy wiedzieli do końca co, jak i z czym. Pytanie natomiast jest takie: „kto będzie umieć ogarnąć się i przeżyć najpiękniejsze chwile swojego życia, patrząc jak rozwija się jego dziecko?… ”

Nie każdy to potrafi. Nawet najbardziej doświadczony człowiek popełnia błędy, to normalne i naturalne, dlatego wszyscy powinniśmy się wspierać jako rodzice, motywować i dzielić własnymi doświadczeniami. Dlatego właśnie powstał blog o wychowaniu dzieci Tata i dziecko. Głównie chcę podzielić się moimi wrażeniami podczas wychowania dzieci. A muszę przyznać, że moje córki potrafią dać mi czasami popalić. Tak czy inaczej, jestem spełniony jako tata, a cała reszta to tylko dodatek do mojego życia…

Blog taty o wychowaniu dzieci i szalony parenting w jednym

Wraz z rodziną obecnie mieszkamy we Wrocławiu. Tutaj piszę i prowadzę własną firmę. Pochodzimy z najstarszego miasta w Polsce – Kalisza. Tutaj mieszkają nasi rodzice i jesteśmy związani z nim nie tylko historią, ale również naszymi korzeniami i wspomnieniami. To tutaj wychowywaliśmy się jako dzieci i Kalisz był miastem, w którym również poznaliśmy się z żoną. Jednak to właśnie Wrocław stał się naszym domem. Tutaj pracujemy i wychowujemy nasze córki. A ja spełniam się jako bloger – amator, założyłem działalność i na co dzień jestem sam sobie szefem. Prowadzę Agencję Kreatywną Entaris Studio. Oferuję moim klientom tworzenie stron internetowych, sklepów i blogów firmowych oraz osobistych.

Zajmuję się również Pozycjonowaniem i oferowaniem szerokiego wachlarza content marketingu i marketingu w social mediach. Dodatkowo jako freelancer od wielu lat pomagam w tworzeniu unikalnych treści na stronach internetowych jako Zaklinacz Słów – Copywriter do wynajęcia. Uczę również klientów, że wyłącznie świeże i nieskopiowane z innych stron słowa, które nie są nasycone synonimami, będą działały na ich korzyść. Ale najpierw ktoś te treści musi napisać.

Obecnie moja firma, żona i wychowanie dzieci zajmuje mi najwięcej czasu. Tak naprawdę więcej, niż bym się spodziewał. Córki często zajmują się mną, ucząc, w jaki sposób przetrwać każdy dzień z uśmiechem na ustach, nie dając się przeciwnościom losu. Ich pomysłowość i niespożyta energia dają mi niezłego kopa od samego rana. Czasami nie potrzebuję kawy, aby czuć się w pełni wybudzony i gotowy, aby rozpocząć nowy dzień. Czasami jest ciężko za nimi nadążyć, ale jakoś dajemy sobie radę. Wychowanie dzieci nie jest prostą sprawą, a to całe rodzicielstwo czy Parenting, jak to mówią współcześni rodzice, wcale nie jest taką prostą sprawą, ale gdy nigdy się nie poddajesz, wszystko Ci się uda. Ja w to wierzę!

 

 

Tata i dziecko kiedyś i teraz, czyli spełnione i niespełnione marzenia

Gdy byłem bardzo młody, chciałem zostać piłkarzem. Grałem całymi dniami w piłkę nożną, trenowałem też w klubie piłkarskim. Miałem wielkie aspiracje odnośnie kariery piłkarza. Ostatecznie jednak zostałem dziennikarzem z wykształcenia i Web Developerem z pasji i własnego zainteresowania. Biegam za piłką okazjonalnie wraz z moją grupą na Facebooku, którą założyłem w swoim mieście – Piłkarze Ojce Wrocław. Wraz z innymi ojcami i nie tylko, mierzymy się w każdy poniedziałek, aby przyjemnie rozpocząć pracowity tydzień. Biegam również codziennie za moimi córkami. Jeździmy też na rowerach i hulajnogach, bo bardzo lubimy aktywność.

Razem z żoną i córkami uwielbiamy również góry. Nasze wypady w różne zakątki polskich gór, to dla nas idealny sposób na aktywny wypoczynek i możliwość spędzenia czasu tylko ze sobą – bez technologii i specjalnego przejmowania się czy jest Internet albo zasięg sieci. Chyba że nowoczesne technologie są nam potrzebne do robienia kolejnych zdjęć do naszego albumu. Wtedy lubimy fotografować nasze dziewczyny, aby móc zachować wspomnienia nie tylko w pamięci 🙂

Jak każdy człowiek mam swoje spełnione i niespełnione marzenia. Wszystkie te, których jeszcze nie udało mi się zrealizować, możecie zobaczyć poniżej. Zanim zamknę oczy i będę zbierał się tam, gdzie idą wszyscy, gdy już nasze ciała są na tyle zmęczone, że nie mają siły, będę za wszelką cenę chciał spełnić nie tylko swoje marzenia, ale również te, które mamy wspólnie z moją żoną. Może uda nam się zrealizować nasze wszystkie plany już niedługo.

MARZENIA DO ZREALIZOWANIA:

MARZENIA RODZINNE:

 1. Zbudować dom za własne pieniądze (aby nie pożyczać od banku, bo to żaden dorobek życia zrobić coś za cudze pieniądze)
 2. Posadzić drzewo przed nowo wybudowanym domem
 3. Posiadać jeszcze jedno, zdrowe dziecko, aby była ich trójka 🙂 – Zrealizowane: Laura 26.04.2021
 4. Kupić nowy samochód rodzinny i podziękować naszemu staremu Fordowi – Zrealizowane: Mitsubishi Outlander 2020 – nasz „Misiek 😀

MARZENIA BIZNESOWE:

 1. Zbudować własną finansową fortecę, która pozwoli mi na zbudowanie majątku dla całej rodziny
 2. Zarobić pierwszy milion! 😀
 3. Otworzyć własne wydawnictwo książkowo – bajkowe
 4. Wydać swoją pierwszą grę planszową (najlepiej parentingową)
 5. Wydać pierwszą bajkę dla dzieci
 6. Dokończyć swoją rozpoczętą książkę
 7. Wydać w końcu swój własny tomik poezji

MARZENIA PODRÓŻNICZE:

 1. Zwiedzić Sycylię
 2. Zwiedzić Sardynię
 3. Pojechać z żoną sam na sam do Toskańskiej agroturystyki na romantycznego tripa
 4. Odnaleźć najlepszą plantację cytrusów i przywieźć sobie szczepki lub drzewka do hodowli
 5. Podróż do Japonii
 6. Zwiedzić starożytne części kraju kwitnącej wiśni i zobaczyć prawdziwe pola ryżowe
 7. Podróż do USA
 8. Zobaczyć Wielki Kanion
 9. Zwiedzić Nowy Jork
 10. Zwiedzić Las Vegas

Mam nadzieję, że do końca swojego życia uda mi się zrealizować większość z tych marzeń i będę mógł się z Wami podzielić swoimi wrażeniami 🙂

Czym dla mnie jest blog o wychowaniu dzieci Tata i Dziecko?

Chciałem, aby Tata i Dziecko działał jako blog o wychowaniu dzieci, który będzie nie tylko dawką informacji na temat mojej wizji rodzicielstwa, ale również alternatywą dla poradników parentingowych, na których ludzie piszą porady, sprawdzone sposoby i must have dla świeżo upieczonych rodziców, którzy jeszcze nie wiedzą co robić, nie mają żadnego doświadczenia w wychowaniu dzieci i błąkają się po omacku, szukając odpowiedzi i sprawdzonych wzorów, które pozwolą im zapanować nad swoim dzieckiem. U mnie tego nie znajdziesz.

Jeżeli nawet napiszę wpis, w którym znajdziesz jakąś poradę, to z pewnością nie będzie to dla Ciebie złoty środek, a jedynie sposób, aby pomyśleć i ruszyć mózgiem.  Zawsze uważam, że to rodzic powinien sam znaleźć w sobie siłę, aby zapanować nad tym, co dzieje się w jego domu. Wychowanie dzieci nie jest prostą sprawą, ale z pewnością nie jest to jazda bez trzymanki nad jakąś przepaścią, w którą możesz runąć i już nie wrócić. Musisz o tym zawsze pamiętać, a z pewnością Ci się uda 🙂

A teraz poznaj drużynę Tata i dziecko

Mama zwana Mamma Mia

Imię: Anna

Lat: Dane zastrzeżone!

Zawód: Dyrektor ds. Zarządzania jakością i zaopatrzeniem w dziale Jedna osoba od wszystkiego oraz Dyrektor w departamencie zarządzania kryzysowego.

Umiejętności przywódcze: Zarządzanie personelem, nie uznawanie sprzeciwu, zwracanie uwagi w celu reprymendy.

Umiejętności aktorskie: Płacz przeplatany śmiechem w zależności od aktualnych okoliczności i potrzeb.

Hobby: Oglądanie seriali, pot, krew i łzy na Zumbie, intensywne podróże w góry, zwiedzanie zamków, wycieczki zagraniczne i nie tylko, byle można coś zwiedzić lub gdzieś wejść, Pędzenie na nartach, zakupy.

Ulubione powiedzonko/a: „możesz tu przyjść na chwilę?”, „ale tu rozpiździaj”, „możesz to posprzątać?”, „a teraz pójdziesz tam i posprzątasz”,

Tatowy zwany Myszu

Imię: Łukasz

Lat: 41

Zawód: Pracownik wykonawczy w dziale Ojciec i mąż na pełen etat. opiekun, ochroniarz, zarabiacz, błazen, filozof… 

Umiejętności przywódcze: posiada, ale podlegają dyskusji z pozostałymi dyrektorami.

Umiejętności aktorskie: Robienie głupich min, naśladownictwo wszelakiego rodzaju stworzeń. W zależności od potrzeb udawanie konia, muła lub wielbłąda. Wygłupy i gilganie dzieci w celu wykrzesania szalonego śmiechu na całe domostwo 😉

Hobby: Pochłanianie amerykańskich seriali, gadżety przez wielkie G, komputery, nowe technologie, intymne podróże wgłąb własnej wyobraźni, fantastyka, poezja, krew, pot i łzy podczas biegania, ucieczki do różnych zakątków świata z pozostałymi dyrektorami zarządzającymi, hodowla sukulentów, akwarystyka.

Ulubione powiedzonko/a: „już idę”, „chwila”, „masakra”, „zaraz”, „no już”…

Aleksi zwana Sowellą

Imię: Aleksandra

Wiek: 10 lat

Zawód: Dyrektor Kreatywny w dziale Zabawa nie zna granic.

Umiejętności przywódcze: Nie uznawanie sprzeciwu, krzyk i histeria.

Umiejętności poznawcze: Rozrzucanie zabawek opanowane do perfekcji i wkładanie nosa w każdy kąt bez względu na ostrzeżenia. Marudzenie i robienie ogólnego zamętu, byle osiągnąć zamierzony efekt.

Umiejętności aktorskie: Płacz przeplatany ze śmiechem, w zależności od aktualnych okoliczności i potrzeb. Krzyk i tupanie nogami, w celu pokazania daleko posuniętego niezadowolenia. Czasami rzucanie zabawkami.

Hobby: Dyskretne podjadanie pozostawionych słodkości w pobliżu rączek, wołanie o słodycze, zabawa w rozrzucanie zabawek po całym domu. Wchodzenie po drzewach, bieganie, pływanie, skakanie, jazda na rolkach, rowerze i hulajnodze. 

Ulubione powiedzonko/a: „Nie-nie-nie”, „ciasto!!!”, „chcę to”, „ja chcę to”, „chcę tamto”, „zjadłabym coś innego (słodycze)”, „Tato mamy coś innego do jedzenia? (słodycze)”, „Jestem głodna” (po tym jak nie dokończyła śniadania, mimo prośby rodziców), „Zaraz”, „Dlaczego ja?”, „Czemu ja muszę to robić?”…

Alutek nasz eteryczny elfik

Imię: Alicja

Wiek: 8 lat

Zawód: Dyrektor zamieszania do spraw utrudniania rodziców życia. Dyrektor w departamencie zrobicie tak jak chcę albo popamiętacie mnie na całe życie… 😉

Umiejętności przywódcze: Bardzo efektowne tworzenie zamętu i histerii w celu osiągnięcia zamierzonych wytycznych.

Umiejętności aktorskie: płacz i lament bez względu na okoliczności. Rzucanie zabawkami, a czasami nawet trzaskanie drzwiami. Wywoływanie burzy z piorunami i wykorzystywanie swojego głosu do tworzenia decybeli o wysokiej skali głośności 😀

Hobby: Wkładanie rączek wszędzie, gdzie się tylko da, sprzeciwianie się siostrze, zabawa z siostrą, kłótnie z siostrą. Rysowanie, wchodzenie po drzewach, śpiewanie. 

Ulubione powiedzonko/a: „Nie będę tego robić”, „Nie posprzątam”, „Nie będę sprzątać”, „Nie idę się kąpać”, „Nie chce mi się”, „YYYYAAAAA”, Warczenie na rodziców, jak zwierzątko 😀

Laurka nasza rozkoszna dzidzia

Imię: Laurka

Wiek: 2 lata

Zawód: Dyrektor zamieszania

Umiejętności przywódcze: Nie uznawanie słowa za chwilę i zaraz, oczekiwanie zrobienia tu i teraz!

Umiejętności poznawcze: Rozrzucanie zabawek opanowane do perfekcji i wkładanie nosa w każdy kąt bez względu na ostrzeżenia. Marudzenie i robienie ogólnego zamętu, byle osiągnąć zamierzony efekt.

Umiejętności aktorskie: Płacz przeplatany ze śmiechem, w zależności od aktualnych okoliczności i potrzeb. Krzyk i robienie groźnych min, w celu pokazania daleko posuniętego niezadowolenia. Obrażanie się nie na żarty

Hobby: Dyskretne podjadanie wszystkiego co uzna za smaczne, ogólna mamoza i pilnowanie mamy, zabawa z siostrami.

Ulubione powiedzonko/a: „chcie to”, „plosie”, „daj bułe”, „bułe chcie”, „co robiś tatusiu/mamusiu?”, „nie cie tego”, 

Czego ciekawego dowiesz się jeszcze z naszego bloga?

Blog tata i dziecko to nie tylko blog parentingowy. Nie jest tak, że piszę wyłącznie o wychowaniu dzieci i skupiam się wyłącznie na tym, aby opowiadać o swoich dzieciach oraz moich przeżyciach jako rodzic. Znajdziesz tutaj również smaki z naszego laboratorium kuchennym, w którym powstają różnorodne smaki i zapachy. Później je spożywamy i póki co cały czas żyjemy i mamy się dobrze, więc nasze przepisy nie są trujące i możesz spokojnie wykorzystać je, aby zrobić swojej rodzinie przyjemność. Każdego dnia ogarniamy rzeczywistość, ale również często wyjeżdżamy na różne wycieczki. Szczególnie w góry. Staramy się relacjonować nasze podróże, zarówno te małe i te duże. Więc jeśli interesuje Cię podróżowanie z dziećmi, z pewnością dowiesz się czy to możliwe, w jaki sposób się przygotować i jak przeżyć wakacje, aby nie stracić nerwów i odpocząć. Z dziećmi również da się zaznać relaksu. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób i nie dać się nigdy zwariować, ani wmówić, że to niemożliwe.

Jeżeli więc jesteś na tyle odważny i znajdziesz trochę czasu, aby przeczytać to, co dla Ciebie piszemy, będzie nam bardzo miło. Oczywiście fajnie byłoby, gdybyś zostawił/a komentarz i swoją ocenę pod wpisem, który przeczytasz. To dla nas bardzo ważne, ponieważ będziemy wiedzieć czy to co piszemy spodobało Ci się czy nie. Zawsze możesz również podpowiedzieć nam, jeśli chcesz, abym napisał o tym, co Cię interesuje.

ZAPRASZAM SERDECZNIE DO CZYTANIA I TWORZENIA SPOŁECZNOŚCI RODZICÓW Z TATA I DZIECKO SERDECZNIE POZDRAWIAMY I DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI!

CHCESZ ZE MNĄ WSPÓŁPRACOWAĆ?

Bardzo się cieszę, że jesteś na moim blogu. To oznacza, że coś Cię w nim zainteresowało. Jeśli chcesz się ze mną podzielić swoją opinią albo powiedzieć, co Ci się nie podoba lub co bardzo Ci się spodobało na blogu parentingowym Tata i Dziecko – pisz śmiało do mnie maila! [email protected]